Falco Travel

Zasady przewozu dzieci busem

Wybierając się w podróż z dzieckiem, najważniejszą kwestią jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Pokonywanie krótkich tras zwykle odbywa się prywatnym samochodem, który w razie potrzeby wyposażony jest w fotelik. Jednak w przypadku potrzeby odbycia dłuższych podróży, na przykład zagranicznych zdarza się tak, że konieczne jest skorzystanie z innego środka transportu. Wielu rodziców decyduje się wówczas na podróż busem. Warto jednak pamiętać, że przebiega ona nieco inaczej niż taka, która pokonywana jest samochodem osobowym. Jakie są zasady przewozu dzieci busem?

Wiek dziecka, obecność opiekuna, fotelik 

Wymienić możemy kilka zasad dotyczących podróżowania busem przez dzieci. Są one takie same niezależnie od tego, czy jest to bus, który porusza się po kraju czy bus do Holandii albo Belgii. Wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko musi osiągnąć pewien wiek, by móc podróżować busem. Nie ma wymogów, które określają wiek dzieci, które mogą podróżować autokarem. Kolejną kwestią jest sytuacja, w której nieletnia osoba musi odbyć podróż bez opiekuna.

Taka sytuacja jest dopuszczalna, jednak dzieci do 16 roku życia mogą podróżować samodzielnie jedynie na podstawie upoważnienia podpisanego przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych. Zgodnie z obowiązującym prawem fotelik ochronny nie jest obecnie wymagany. Jednak z uwagi na to, że zwiększa to komfort i bezpieczeństwo dziecka wielu rodziców decyduje się na skorzystanie z niego. Warto również zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Jakie dokumenty są niezbędne dla dziecka podróżującego autokarem? 

Podróżując z dzieckiem busem do Belgii czy w innym zagranicznym kierunku należy pamiętać o zabraniu niezbędnych dokumentów. Mowa tutaj przede wszystkim o paszporcie lub dowodzie osobistym, które uprawniają je do przekroczenia granicy. Warto jednak pamiętać, że takie dokumenty będą wystarczające do wyjazdu na terenie Unii Europejskiej, a wyjeżdżając poza nią, może być niezbędna na przykład wiza.

Zadbanie o samopoczucie dziecka nie jest co prawda uwzględnione w regulaminach przewoźników, jednak warto o tym pamiętać, szczególnie planując dłuższe podróże. Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, należy zadbać o podanie mu leków odpowiednio wcześniej. Ważne jest również zabranie wody do picia czy przekąsek oraz chusteczek higienicznych. Młodszym dzieciom podróż mogą umilić ulubione zabawki, natomiast starsze zwykle chętnie spędzają ten czas czytając książkę albo oglądając filmy.

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem