Falco Travel

Istnieją w całym roku pewne wyjątkowe dni, kiedy to możemy nie tylko odpocząć, ale także doświadczyć niezwykłego ciepła rodzinnej atmosfery. Chodzi tu między innymi o Święta Bożego Narodzenia. W naszym kraju przygotowania trwają rozpoczynają się znacznie wcześniej, aby zadbać o każdy, nawet pozornie mniej ważny element świętowania.

Czy jednak w każdym kraju jest tak samo? Jak wygląda Boże Narodzenie u naszych zachodnich sąsiadów? Dla Niemców jest to jedno z najważniejszych uroczystości w ciągu całego roku, pełne tradycyjnych zwyczajów i rodzinnego klimatu.

Przygotowania do świąt

Rozpoczynają się one stosunkowo wcześniej, bowiem cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Jest to radosny czas oczekiwania, symbolizowany przez specjalny wieniec adwentowy. Są to cztery świece z fioletowymi wstążkami, umieszczone na gałązkach świerkowych lub jodłowych. W każdą niedziele zapala się kolejne świeczki – w ostatnią niedzielę przed wigilią będą świecić się wszystkie.

Znanym zwyczajem jest również wykonanie lub kupienie kalendarza adwentowego dla dzieci. Każdego dnia pociecha może otworzyć tylko jedno okienko, w którym najczęściej znajduje się mała słodkość.

Tradycją są także kiermasze bożonarodzeniowe w większych miastach Niemiec. Panuje na nich niezwykły klimat świąteczny. Na wielu straganach znaleźć można różnego rodzaju ozdoby choinkowe czy dekoracje. Oczywiście kupić można także grzane wino czy pierniczki (które w tym kraju kupuje się wyłącznie na Boże Narodzenie).

Obchody Świąt Bożego Narodzenia

Tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia są bardzo podobne do naszych. Uroczystości rozpoczynają się w Wigilię – 24 grudnia nabożeństwem w kościele, po którym rodziny spotykają się przy wspólnym stole i składają sobie życzenia. Nie mają jednak zwyczaju łamania się opłatkiem.

Następnie rozpoczyna się kolacja, w czasie której wszyscy domownicy znajdują pod talerzami pieniążki. Symbolizują one szczęście. Dzieci natomiast otrzymują talerze z suszonymi owocami oraz słodkościami. Oczywiście w każdym domu musi znaleźć się przystrojona choinka, wokół której domownicy często spotykają się i śpiewają kolędy.

Kolejne dni upływają pod znakiem wspólnego, rodzinnego świętowania. Bardzo popularne jest również śpiewanie kolęd i piosenek bożonarodzeniowych. Często można również spotkać szopki i jasełka, pełne radości i muzyki.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem