Falco Travel

Międzynarodowe przewozy busem w świetle przepisów

Firmy transportowe, które przewożą pasażerów busami, stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla o wiele droższych linii lotniczych, przewoźników kolejowych czy nawet regularnej komunikacji autobusowej. Międzynarodowe przewozy busem to większa wygoda, bardzo wysoki komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że firmy wykonujące przewozy busami również podlegają bardzo restrykcyjnym przepisom, które gwarantują wysoką jakość usług i rzetelne ich wykonywanie. Sprawdźmy, jakie regulacje prawne wiążą się z międzynarodowymi przewozami busem.

 

Licencje na międzynarodowy przewóz osób

Większość firm oferujących przewozy busem to przewoźnicy, którzy zgodnie z przepisami organizują przejazdy okazjonalne. Określenie to oznacza, że pojazdy nie kursują według jednego, opracowanego rozkładu jazdy, tak, jak np. autobusy komunikacji miejskiej czy pociągi. Nawet w przypadku wyjazdów organizowanych systematycznie na podobnych trasach mamy do czynienia z przewozami okazjonalnymi.

Przewozy osób mogą być wykonywane autokarami lub busami. W przypadku busów mamy do czynienia z pojazdami przystosowanymi do przewozu osób, w których znajduje się miejsce dla więcej niż 7 i mniej niż 9 osób. Autokar będzie zaś pojazdem, w którym może podróżować większa ilość pasażerów, musi to być przynajmniej 9 osób.

Prowadzenie działalności przewozowej wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów formalnych. Osoby prowadzące firmę przewozową nie mogą być wcześniej karane za przestępstwa karno-skarbowe, przeciwko mieniu, a także w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Muszą posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, który jest wydawany po zdaniu odpowiedniego egzaminu urządzanego pod egidą Instytutu Transportu Samochodowego. Konieczne jest też posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia majątkowego.

W ramach prowadzenia działalności związanej z międzynarodowym przewozem osób niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej licencji, tzw. licencji wspólnotowej. Jest ona wydawana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego i może być wystawiona na okres maksymalnie 10 lat. Do jej uzyskania niezbędne jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem