Falco Travel

Przewóz bagażu w busie. Co warto wiedzieć?

Podróż na dłuższej trasie zwykle łączy się z przewozem pewnej ilości bagażu. Niezależnie od tego, czy udajemy się na krótszy wyjazd turystyczny, czy też jedziemy z zamiarem pozostania na miejscu przez nieco więcej czasu, zabieramy ze sobą sporo niezbędnych przedmiotów. W przypadku podróży samolotem jesteśmy często ograniczeni wielkością i wagą zabieranych rzeczy, w dodatku muszą one spełniać szereg wymogów związanych z bezpieczeństwem. Jak jednak wygląda sprawa przewozu bagażu w busie? Czy w tym przypadku musimy się liczyć z równie surowymi regulacjami?

 

Bagaż podręczny i przewożony w luku bagażowym

Każdy, kto udaje się w podróż busem, może ze sobą zabrać pewną ilość bagażu, zarówno w postaci bagażu do umieszczenia w luku bagażowym, jak i podręcznego, zabieranego do kabiny pasażerskiej. Kwestię ilości i wagi rzeczy, które możemy wziąć ze sobą, reguluje zwykle regulamin przewozów wybranej przez nas firmy transportowej. W wielu przypadkach jest to bagaż, którego waga nie może przekraczać 30 kg. W razie, gdy planujemy przewóz większej ilości rzeczy, przewoźnik może pobrać od nas dodatkową opłatę. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że pojemność luków bagażowych jest ograniczona. W związku z tym w sytuacji, w której pasażer ma zamiar zabrać ze sobą znacznie większą ilość bagażu, dobrym pomysłem będzie wcześniejsze skontaktowanie się z firmą przewozową. Zapobiegnie to nieprzyjemnej dla obu stron sytuacji, gdy przewoźnik będzie musiał odmówić transportu dodatkowych rzeczy z braku miejsca w pojeździe.

Trzeba pamiętać, że choć stałe kontrole graniczne są przeprowadzane jedynie okazjonalnie i w przypadku szczególnych wydarzeń, np. związanych z zagrożeniem terrorystycznym czy organizacją dużych imprez sportowych, to przepisy celne wciąż obowiązują. Dlatego obowiązkiem pasażera jest taki wybór przewożonych rzeczy, który nie narazi go na nieprzyjemności. Za rzeczy wiezione w bagażu pełną odpowiedzialność ponosi pasażer. W przypadku, gdy służby celne dokonają wyrywkowej kontroli bagażu, to pasażer będzie musiał samodzielnie zmierzyć się z tym problemem.

Warto mieć świadomość tego, że przewóz niektórych rzeczy jest dozwolony tylko w określonych ilościach ze względu na przepisy celne. Inne substancje są zakazane i próba ich przewiezienia przez granicę może być uznana za przemyt i wiązać się z odpowiedzialnością karną.

Pamiętajmy, że zgodnie z prawem przewoźnik może skontrolować bagaż, jeśli poweźmie uzasadnione podejrzenie, że znajdują się w nim rzeczy, których przewóz jest nielegalny.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem