Falco Travel

Jakie kwalifikacje powinni posiadać kierowcy busów?

 

Praca na stanowisku kierowcy busa wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności i zamiłowania do prowadzenia pojazdów, ale również dużej odpowiedzialności oraz określonych kompetencji osobowych. To w dużej mierze od kierowcy zależy, czy podróż przebiegnie bezpiecznie i w miłej, spokojnej atmosferze, a pasażerowie będą zadowoleni.

 

W tym wpisie podpowiemy, jakie kwalifikacje powinien posiadać kierowca busa.

Prawo jazdy odpowiedniej kategorii

Przewozy pasażerskie mogą być obecnie realizowane różnymi typami pojazdów i to właśnie od masy danego busa oraz liczby dostępnych w nich miejsc zależy kategoria prawa jazdy, jaką powinien posiadać kierowca.

  • Kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może prowadzić pojazdy osobowe masie własnej do 3,5 tony przystosowane do przewozu 8 pasażerów (+1 kierowca).
  • Do przewozu więcej niż 9 i więcej pasażerów wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. D.

Polskie prawo jazdy uprawnia kierowców do kierowania pojazdami zarówno w kraju, jak i na terenie całej Unii Europejskiej, co jest dużym ułatwieniem w przypadku przewozu osób busami za granicę, np. do Belgii, Holandii, Niemiec czy Anglii.

Ukończony kurs na przewóz osób

Dla kierowcy busem prawo jazdy odpowiedniej kategorii to podstawa, jednak oprócz tego należy ukończyć specjalny kurs na przewóz osób. Jest to szkolenie znacznie trudniejsze i bardziej złożone niż samo zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem. W tym przypadku konieczne jest zdobycie niezbędnych umiejętności, które zagwarantują dobre wykonywanie obowiązków. Dla przyszłego kierowcy busa jest to również szansa na to, aby przekonać się, czy rzeczywiście posiada on wszystkie niezbędne predyspozycje do pracy na tym stanowisku,

Ukończenie kursu na przewóz osób traktowane jest jako kwalifikacja wstępna. Kierowcy powinni uzyskać stosowne świadectwo swoich kompetencji, co wynika nie tylko z polskich przepisów prawnych, ale i unijnej dyrektywy. W zależności od wielu kandydata na kierowcę zawodowego i posiadanych przez niego uprawnień może on ukończyć jeden z czterech form kursu na przewóz osób: kwalifikacji wstępnej, wstępnej przyspieszonej, wstępnej uzupełniającej, wstępnej uzupełniającej przyspieszonej. Oprócz tego zawodowych kierowców obowiązuje okresowe szkolenie, które należy powtarzać co pięć lat.

Potwierdzeniem ukończenia kursu na przewóz osób jest wpis do prawa jazdy (kod 95 w tabeli 12 przy odpowiedniej kategorii uprawnień) wraz z datą jego ważności.

Kurs na przewóz osób jest szczególnie ważny w przypadku kierowców, którzy realizują długie trasy krajowe lub zagraniczne.

Badania lekarskie i psychologiczne

Jak już zostało wspomniane, praca na stanowisku kierowcy busa wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji zawodowych, ale również pewnych predyspozycji osobowościowych, a także dobrego zdrowia. Osoba kierująca busem odpowiada nie tylko za siebie, ale również za wszystkich pasażerów. Oprócz doskonałej znajomości zasad ruchu drogowego kierowca musi również dobrze radzić sobie w trudnych sytuacjach, wykazywać umiejętności wchodzenia w interakcje z ludźmi, łagodzenia konfliktów. Konieczna jest też wysoka odporność na stres.

Weryfikacja tego rodzaju cech osobowych możliwa jest podczas badań lekarskich i psychologicznych. Każdy kierowca zawodowy powinien uzyskać pozytywną opinię lekarza, a także przejść psychologiczne testy kwalifikacyjne.

Profesjonalni kierowcy w FALCO TRAVEL

Nasza firma, która specjalizuje się w międzynarodowych przewozach pasażerskich do Holandii, Belgii, Niemiec, Luksemburga, zatrudnia doświadczonych kierowców z odpowiednimi kwalifikacjami. Są to profesjonaliści, którzy zawsze mają na celu bezpieczeństwo pasażerów, ale dbają też o ich komfort i zadowolenie. To właśnie dzięki naszym kierowcom każda, nawet najdalsza podróż, przebiega w miłej, spokojnej atmosferze.

Oprócz tego FALCO TRAVEL zapewnia bardzo wygodne pojazdy, których wyposażenie dodatkowo wpływa na komfort każdej podróży — zarówno po kraju, jak i za granicę.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem