Falco Travel

Organizacja przewozu busem, a kwestie formalne

 

Przejazdy busem zyskują coraz bardziej na popularności nie tylko w kraju, ale także, jeśli chodzi o przejazdy międzynarodowe. To komfortowe i bezpieczne rozwiązanie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że organizacja przewozu busem wiąże się z kwestiami formalnymi, których trzeba dopilnować, by go zorganizować. O jakie formalności należy zadbać?

Prawo jazdy i kwalifikacja

Jedną z ważniejszy kwestii dotyczących możliwości przewozu osób busem jest odpowiednia kategoria prawa jazdy, którą muszą posiadać nasi kierowcy. Zależy ona od dostępnej liczby miejsc oraz masy własnej pojazdu. Dlatego prowadząc pojazd osoby o masie własnej do 3.5 tony i liczbie miejsca 8+1 (z kierowcą) niezbędne jest prawo jazdy kategorii B, natomiast prowadzenie pojazdów, które są przystosowane do przewozu 9 osób lub więcej i autobusów, potrzebne jest prawo jazdy kategorii D. Z uwagi na odpowiedzialność, którą ponosi kierowca, przewożąc pasażerów (szczególnie na długich trasach, ponieważ nasze przewozy to na przykład busy do Holandii czy Niemiec), prawo jazdy nie wystarczy. Kierowca oraz przedsiębiorca, który wykonuje przewozy, musi mieć ukończony kurs na przewóz osób, inaczej nazywany kwalifikacją wstępną. Wynika on z dyrektywy unijnej. Potwierdzeniem ukończenia takiego kursu i uzyskania świadectwa jest wpis do prawa jazdy, który umieszczony jest w tabeli 12.

Badania lekarskie i psychologiczne

Naszych klientów przewozimy w różne zakątki Europy, na przykład busem do Belgii. Jednak bez względu na długość trasy, zawód kierowcy busa należy do niebezpiecznych i trudnych, z uwagi na narażanie zdrowia i życia własnego i pasażerów. Dlatego kierowcy zobowiązani są do uzyskania pozytywnej opinii lekarza i przejścia psychologicznych testów kwalifikacyjnych. Dzięki temu mamy pewność, że kierowcy są odpowiedzialni i odporni na stres, a w przypadku wystąpienia awaryjnej sytuacji będą umieli sobie z nią poradzić, mając na względzie bezpieczeństwo pasażerów.

Organizacja przewozu busem to nie tylko sprawna, regularnie serwisowana flota pojazdów. To także odpowiednie kwalifikacje personelu, które zapewniają bezpieczną i komfortową podróż.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem