Falco Travel

Ile osób może jednorazowo podróżować busem?

 

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się przewozy zagraniczne transportujące podróżnych busami do miejsc docelowych. Z tej formy transportu korzystają zarówno turyści, jak i ci, którzy wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych np. do opieki czy pracy sezonowej.

Co więcej, poza przejazdami osobowymi, busy oferują również międzynarodowe transporty paczek i przesyłek o różnych gabarytach. Przewóz osób i przesyłek najczęściej odbywa się na zasadzie door-to-door, czyli od miejsca wskazanego przez klienta, bezpośrednio pod wybrany przez niego adres. Trasy pokonywane są wyłącznie przez niezawodne, sprawdzone pojazdy prowadzone przez doświadczonych i uprawnionych do tego kierowców.

Ile miejsc osobowych mieści się w busie?

Przewozy osób ograniczane są przez liczbę miejsc dla pasażerów, którzy jednocześnie mogą odbywać podróż. Niektóre pojazdy poza wyznaczonymi miejscami siedzącymi zapewniają również miejsca stojące. Są też takie, które zobowiązują kierowców do wyłącznego transportu podróżnych w pozycji siedzącej. Do tych drugich należą busy, które w tym samym czasie mogą przewozić maksymalnie od 7 do 9 osób wraz z kierowcą. Na przewóz takiej liczby osób pozwalają warunki techniczne pojazdu, a także przepisy prawne jasno określające możliwości transportu wśród przewoźników organizujących wyjazdy, zarówno na terenie kraju, jak i poza nim.

Warto również wspomnieć o tym, że obecna sytuacja epidemiczna weryfikuje liczbę osób, które mogą jednocześnie podróżować tego rodzaju pojazdami. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z listopada 2020 roku,  podczas pandemii jednocześnie busem może jechać nie więcej niż połowa osób zajmujących miejsca siedzące. Tym samym, w 9-osobowym busie wraz z kierowcą może podróżować nie więcej niż 4 pasażerów. Takie ograniczenie ma zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa pomiędzy podróżującymi. Co więcej, wszystkie pojazdy są wyposażone w niezbędne środki dezynfekujące, a przestrzeń między kierowcą, a pasażerami jest dodatkowo oddzielona specjalną ścianką z pleksi. Wszyscy podróżującymi busami są również zobowiązani do tego, by w trakcie jazdy zakrywać nos i usta maseczkami ochronnymi. 

Dlaczego busy mogą przewozić ograniczoną liczbę osób?

Ograniczona liczba miejsc zapewnia optymalne i komfortowe warunki dla wszystkich podróżujących. Pasażerowie mogą wówczas wygodnie usiąść, a w razie potrzeby i rozłożyć swój fotel do pozycji półleżącej, która umożliwia sen i odpoczynek w trakcie wielogodzinnej podróży. Co istotne, takie warunki muszą spełniać wszystkie pojazdy zajmujące się przewozem osób za granicę. Większą liczbę turystów mogą transportować pojazdy wyłącznie do tego przystosowane, a sami kierowcy muszą posiadać wtedy specjalne licencje zezwalające na przewożenie większej grupy ludzi w odpowiednich warunkach.

Poza komfortem osób podróżujących busami liczą się również wymagania, które regulują przepisy prawne. Mianowicie kierowcy busów przewożących od 7 do 9 osób nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień. Wystarczy prawo jazdy kategorii B, gdyż tego rodzaju pojazd jest uważany przez kodeks drogowy za samochód osobowy. Większa liczba miejsc zobowiązuje kierowców do posiadania określonych kwalifikacji takich jak np. prawo jazdy kategorii D oraz certyfikat ukończonego kursu na przewóz określonej liczby osób.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem